Badania zachowawcze

Rodzaje badan stomatologicznych: Badania zachowawcze

Jednym z charakterystycznych rodzajów badań wykonywanych w gabinecie dentystycznym okazuje się przede wszystkim pierwsze, wstępne badanie, które stanowi profesjonalnie rzecz biorąc badanie zachowawcze. Jest to rodzaj badań polegający na wstępnej obserwacji a mianowicie chodzi o to, żeby badaniami dentysta był w stanie zdiagnozować, w jakim stanie jest uzębienie siedzącego na fotelu dentystycznym pacjenta. Na tej podstawie może przewidzieć konieczny do realizacji plan działania i co za tym idzie przedstawić go pacjentowi. W tym przypadku badania zachowawcze są zatem diagnozą, a zatem niczym innym jak po prostu punktem wyjścia do dalszych działań stomatologicznych na rozmaitym poziomie i w różnorodnym zakresie.

Ogólnie poprzez badanie stomatologiczne możliwe jest po pierwsze rozpoznanie problemu, z jakim boryka się pacjent, a po drugie określenie planu leczenia. Jest także szacowane, jakie zabiegi poważniejsze są potrzebne, w jakim stanie dokładnie jest poszczególny ząb oraz jaki typ działań profilaktycznych warto zastosować w konkretnym przypadku danego pacjenta. Takie badanie oczywiście jest wstępem do dalszych kroków, zatem powinno być ono wykonywane zawsze, zaraz po tym, jak pacjent zasiądzie na fotelu u dentysty.

Jest to badanie zupełnie bezbolesne, w wielu gabinetach rekomendowanych powinno być realizowane bezpłatnie w ramach standardowych przeglądów. Takim badaniom zaleca się poddawać nie tylko osoby dorosłe, ale również i maluchy. Tym bardziej, że przezorny zawsze ubezpieczony jak głosi popularne powiedzenie, oraz biorąc pod uwagę fakt, że nic na tym materialnie nie tracimy. W ten sposób, zgłaszając się do specjalisty z odpowiednim wyprzedzeniem możemy sobie zaoszczędzić trudu, bólu i wysiłku a i również środków pieniężnych na późniejsze, nierzadko bardzo skomplikowane leczenie. Badanie tego rodzaju jest wykonywane poprzez wzrokową obserwację, dotykanie zębów specjalnymi szpatułkami, obserwowanie języka, warg, jamy ustnej ogólnie. Ponadto patrzy się także na zabarwienie poszczególnych elementów jamy ustnej oraz na dziąsła i wygląd łuków zębowych.

Badania tej kategorii, a więc zaliczane do badań zachowawczych powinny być wykonywane średnio między sześć a dwanaście miesięcy, na pewno nie rzadziej, bowiem wtedy nie będzie wystarczającej możliwości do tego, aby móc w razie pojawienia się poważniejszego ubytku jakoś zadziałać. To wręcz obowiązek pacjentów mających skłonności do pojawiania się próchnicy. Jest to także wymagane dużo częściej niż przykładowo zaledwie raz na rok u osób mających ciągłe kłopoty z chorobami uzębienia, w tym na przykład z dziąsłami.

Artykuł napisany przez: http://www.agrecoservice.pl