Rodzaje protez stosowanych w stomatologii

Rodzaje protez stosowanych w stomatologii

Rodzaje badan stomatologicznych: Rodzaje protez stosowanych w stomatologii

W dziedzinie stomatologii wydziela się podkategorię zwaną protetyką. Jest to nic innego jak uzupełnianie sztucznymi zębami uzębienia naturalnego. W sferze protetyki tu charakteryzowanej mówi się o wydzieleniu szeregu rozlicznych rodzajów protez, jakie są dzisiaj w dziedzinie stomatologii mocno wykorzystywane .Płyty DKZ – 360 x30 Do nich zalicza się chociażby protezy akrylowe, jakie mają opcję całkowitego osiadania.Płyty DKZ – 360 x30 A także są częściowo osiadające protezy. Kolejny tym to protezy bezklamrowe.

Te odznaczają się zamontowaniem ich poprzez zastosowanie do tego celu specjalnych zatrzasków. Niekiedy w salonach stomatologicznych wybiera się teleskopy oraz zasuwy. Dzięki temu zęby są bardzo trwale i mocno przymocowane do podłoża i trzymają się na trwałe. Musimy wiedzieć, że stałe przymocowanie protezy w dobry sposób, dokładny i skrupulatny okazuje się niesamowicie ważne, gdyż przesądza zwłaszcza o swobodzie oraz wygodzie mówienia czy jedzenia. To także warunkuje korzystny wygląd estetyczny. Kolejny typ stosowanych wśród dentystów protez to natomiast protezy szkieletowe.

Nie osiadają one na dziąśle, nie prowadzą do niewygodnego ucisku w kości. Jest to nie tylko komfortowe dla noszącego takową protezę, ale także dużo zdrowsze dla kości. W przypadku innych modeli protez, tych nieco starszych datą, bardzo często dochodziło do zaniku kości jako skutku ubocznego. Tym razem przy zastosowaniu protezy szkieletowej nie ma ku temu żadnych obaw. Można je nosić i decydować się na nie bez żadnych przeciwwskazań. Warto wiedzieć, że istnieją zarówno nowoczesne, stawiające bardziej na estetykę modele szkieletowe protez, jak także i ich formy klasyczne, tradycyjne. Te drugie wymagają zastosowania w ich konstrukcjach klamer, niekiedy dość widocznych, w tych estetycznych modelach z kolei są zatrzaski, zasuwki oraz teleskopowe korony.

Artykuł napisany przez: